کاشت مو FUT

روش کاشت مو FUT روشی استاندارد برای برداشت موها در عمل کاشت مو می باشند ، که بیشترین مقدار مو را میتوان در یک جلسه برداشت و در محل طاسی سر بیمار کاشت. در روش کاشت مو FUT هدر رفتن موها کم است و بالای ۸۰ الی ۹۰% موهای برداشته شده باید در آینده رشد کنند. کاشت مو FUT نسبت به کاشت مو FIT زیبایی و بازدهی بیشتری دارد اما کمی سنگین تر از کاشت مو FIT است. کاشت مو به روش FUT روش کلاسیک در کاشت مو می باشد که حتما باید توسط پزشکان و متخصصان مجرب کاشت مو وانجام شود. همچنین سعی کنید بهترین کلینیک کاشت مو را برگزیده شما بهتیرین نتیجه و کمترین صدمه را داشته باشید.

کاشت مو به روش FUT

درون ناحیه ایمن بخشنده، یک نوار دوکی بیضی شکل از پوست کامل ضخیم با استفاده از یک تیغه شماره ۱۰ یا شماره ۱۵ یا یک چاقوی دو طرفه با تیغه موازی برداشته می­شود. قبل از بریدن نوار، منطقه بخشنده مورد نظر می­تواند در عمق ۴-۵ میلی­متری را با محلول سالین استریل، به منظور کاهش برش عرضی فولیکول­ها با تنظیم آن­ها به­صورت عمودی بر سطح پوست و بین بستر فولیکولی که درون آن قرار دارند بافت زیر جلدی سطحی و عصب و عروق بزرگتر درون بافت زیر جلدی عمیق جدایی ایجاد کرد.

عرض نوار بیضی شکل (عمدتاً از ۱۰ تا ۱۵ میلی­متر) بسته به شُلی پوست بیمار به منظور تولید حداکثر تعداد پیوند­ها تعیین می­شود و در عین حال برای محدود کردن کشش پس از بستن لبه­های زخم با هر دوی بخیه یا منگنه است. تعدادی از مزایای استفاده از جراحی نوار فولیکولی عبارتند از: تعداد زیادی از پیوندک­ها در دوره کوتاه­تری برداشته می­شوند، نسبت کمتر برش مقطع عرضی فولیکول مو (۲ تا ۵ درصد) و توانایی قرارگیری بافت محافظ بیشتر اطراف ساقه سلول حاوی بخش فولیکول­های مو پیوندی به علت تجزیه دستی در زیر تصویر میکروسکوپی است. [۲۰]

صرف نظر از تعداد دوره­هایی که بیمار می­تواند در طول عمر خود داشته باشد، تنها یک اسکار باید باقی بماند. اسکار دوره­های قبلی همیشه باید در برش نوار بعدی باشد.

مزایا و معایب کاشت مو به روش FUT

روش برداشت نواری (FUT) باعث ایجاد اسکار (جای زخم) بصورت خطی می شود، درحالیکه پایه و اساس کاربرد روش FIT (FUE) اجتناب از ایجاد محل زخم بصورت خطی در پشت سر است. در بسیاری از موارد از روش FIT بعنوان روشی بدون برش جراحی، بدون بخیه، بدون خونریزی و بدون اسکار یاد می شود. نکتۀ مهم آن است که گرچه در روش FIT اسکار خطی ایجاد نمی شود ولی اسکارهای حلقوی متعددی بوجود می آید. واقعیت آن است که طول محل برش در روش FIT به مراتب بیشتر از روش برداشت نواری (FUT) خواهد بود.

این مطلب زمانی کاملاً آشکار میشود که چون در متد FIT اکثراً از پانچهای یک میلیمتری برای برداشت گرافتها استفاده می شود محیط یک پانچ یک میلیمتری را در تعداد گرافتها ضرب نماییم. بعنوان مثال برای برداشت ۱۰۰۰ گرافت در مقایسه برای برداشت نواری (FUT) شامل ۱۰۰۰ گرافت در یک فرد با تراکم متوسط پشت سر که در هر سانتیمتر مربع دارای ۸۰ گرافت می باشد درصورتیکه عرض نوار ۱ سانتیمتر باشد طول آن ۵/۱۲ سانتیمتر خواهد بود از طرف دیگر برش در FIT نیز در زمان استفاده از پانچ وجود دارد وگرچه اسکار خطی ایجاد نمی شود ولی اسکارهای دایره ای شکل بصورت نقاط کم رنگ یا پر رنگ هنگامیکه موها بسیار کوتاه شوند دیده می شود.

تفاوت های روش FIT و FUT 

از جمله تفاوت های روش FIT و  FUT این است که روش FIT اظهار میدارند که در این روش اعصاب و عروق آسیب نمی بینند. این ادعا واقعیت ندارد چرا که با ورود پانچ به داخل پوست، اعصاب، وریدها و شریانها بریده می شوند. البته میزان خونریزی در روش FIT گرچه وجود دارد ولی قابل توجه نیست. در متد FUT نیز اگر تکنیک برداشت نوار به درستی انجام پذیرد میزان خونریزی قابل توجه نخواهد بود.نکتۀ دیگر در روش FIT به خصوص زمانی که تعداد زیادی گرافت موردنیاز باشد اینکه موهای نواحی پشت سر بایستی کاملاً کوتاه شوند که این خود از سایر معایب FIT است درحالیکه در روش FUT میتوان موهای پشت سر را کاملاً کوتاه نکرد.

بهترین نامزدهای کاشت مو به روش FUT

تعدادی ازمهم ترین نکات قابل بررسی که مشخص می کند فرد کاندید مناسبی برای پیوند مو به این روش به حساب می آید، عبارتند از:

 • آقایان ۱۸ تا ۲۵ ساله کاندید مناسبی برای کاشت مو نمی باشند بجز موارد خاص با نظر پزشک.
 • بررسی وضعیت سلامت فرد شرح حال کامل و انجام آزمایشات لازم ضروری است. بیماران دیابتی و فشار خون بالا قبل از عمل بایستی بیماری آنها کنترل شده باشد. همچنین افرادی که درگیر بیماریهای عفونی و مشکلات پوستی هستند باید قبل از عمل درمان شوند تا کاندید مناسبی برای کاشت مو با این روش باشند.
 • قطر تنه مو در عمل کاشت مو بسیار مهم است. افرادی که قطر موی آنها زیاد است در مقایسه با افرادی داری قطر مو کمتری هستند کاندیدای بهتری هستند.
 • کیفیت موها در ناحیه دهنده مو (بانک مو) نقش مهمی در فرایند کاشت مو دارد. کسانی که در ناحیه پشت سرشان تراکم بالایی ازفولیکولهای مو داشته باشند، کاندید خوب برای پیوند مو به حساب می آیند. اگر تراکم بالا باشد موهای قابل دسترس برای کاشت در ناحیه جلوی سر بیشتر امی شود. موهای ضخیم و مجعد ظاهر پر تری ایجاد می کنند.
 • میزان شلی پوست مشخص می کند تا چه میزان از پوست پشت سر می توان بر داشت تا با حد اقل کشش بتوان بخیه زد واحتمال اسکار بخیه کاهش یابد . در پوستهای شل تر میزان مجاز برداشت پوست بیشتر از پوست سفت است

پیش از کاشت موی FUT

مهم ترین مواردی که فرد مراجعه کننده پیش ازکاشت موی FUT باید آنها رعایت کند، این موارد هستند:

 • شب قبل وصبح روز عمل سر،گردن وصورت را با بتادین بشویید.
 • از ۲هفته قبل از کاشت، از مصرف آسپرین، مسکن،نیاسین،روغن ماهی .ویتامینEوهمچنین از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • از ۴۸ ساعت قبل از کاشت از مصرف الکل خودداری کنید.
 • میتوانید روز عمل فیلم یا موسیقی مورد علاقه خود را بر روی فلاش با خود بیاورید تادر حین عمل آنرا تماشا کرده یا گوش دهید.
 • روز عمل لباسهایی بپوشید که از جلو باز شود.
 • مرحله اول بهبودی ممکن است ۱۰ روز طول بکشدموها ممکن است در ابتدا ریزش پیدا کنند وبعد رشد کنند.

پس از کاشت مو FUT

مهم ترین مواردی که فرد مراجعه کننده پس ازکاشت موی FUT باید آنها رعایت کند، این موارد هستند:

 • تا دو هفته بعد از عمل از دوش یا حمام با آب داغ خودداری کنید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف نمایید.
 • بخیه ها بعد از ۱۰ روز برداشته میشوند.
 • بعد از برداشتن پانسمان میتوانید سر را روزانه با آب ولرم وشامپوی بچه ملایم بشوید.
 • پانسمان روی سر به مدت ۴۸-۲۴ ساعت روی سر باقی میماند و سپس برداشته میشود.
 • ممکن است در محلهای کاشت دلمه های کوچک تشکیل شود که در مدت حداکثر ۲هفته پاک میشوند.
 • حتی الامکان ناحیه کاشت شده را باز نگه داریید واز پوشیدن کلاه وکلاه گیس خودداری کنید.
 • روزانه ۴بار از کمپرس یخ روی ناحیه جلو وکناره های سر استفاده کنید.
 • تا یک هفته به هنگام خواب سر را کمی بالا تر از تنه قرار دهید .
 • تا ۴ هفته پس از جراحی از قرار گرفتن مقابل نور آفتاب خودداری کنید .
 • تا دو هفته ازمصرف آسپرین ،الکل وسیگار بپرهیزید .
 • میتوانید فعالیت عادی خود را از ۱یا دو روز پس از کاشت شروع کنید اما بایستی تا ۲هفته از شنا کردن وفعالیت سنگین خوداری کنیید.
 • ناحیه کاشت شده ممکن است به رنگ صورتی در آید که در عرض یک هفته به حالت معمول بر میگردد.
 • ممکن است تا چند روز دچار تورم صورت و اطراف چشم شویید که این حالت نیز بهبودی میابد .
 • در عرض ۲هفته ممکن است در ناحیه کاشت دچار خارش شویید درصورت لزوم دارو تجویز خواهد شد .
 • از کندن ودستکاری دلمه ها خودداری کنید.

شستشوی سر بعد از کاشت مو به روش FUT

پوست سر شما باید قبل از ترک کلینیک در روز عمل تمیز شود.در ۲۴ ساعت اول، خونریزی های جزئی از محل های پیوند وجود دارد. می توانید به راحتی با استفاده از یک پارچه یا گاز تمیز با فشار کمتری آن را تمیز کنید. شما می توانید پوست خود را به آرامی در روز دوم شست و شو دهید اینکار را می توانید با یک کاسه در حمام، که آن را با مخلوطی از آب و شامپوی مناسب کاشت مو  پر کرده اید و به آرامی بالای سر، پشت و طرفین آن را شست و شو می دهید، انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *