کاشت مو FIT

در این روش کاشت مو نیاز به بستری شدن نمی باشد. ویزیت های مجدد بعد از پیوند مو به واسطه سرپایی بودن عمل و سهولت انجام مراقبت ها الزامی نمی باشد. انجام پیوند در روش FIT کاملا سرپایی و با بی حسی موضعی می باشد و البته به دلیل اینکه تعداد واحدهای مو در مقایسه با روش جراحی FUT تا سه برابر بیشتر قابل برداشت می باشد، یک تا دو روز زمان لازم است تا عمل پیوند به صورت کامل انجام گیرد. که البته با فواصل استراحت و زمان های لازم بین مراحل مختلف کاشت، انجام این روش خسته کننده نخواهد بود.

کاشت مو FIT

فولیکول­های انفرادی مو یا گروه­های کوچک و طبیعی که حاوی ۲ تا ۴ فولیکول (واحدهای فولیکولی) هستند می­توانند به صورت دستی یا با یک دستگاه پانچ موتوری برای استخراج واحد فولیکول استفاده شوند. برش­دهنده­ی  استوانه­ای یک قطعه عمودی پوست سر دایره­ای به قطر ۷/۰ تا ۲/۱ میلی­متر را برش می­دهد. سپس فولیکول­های پانچ شده با استفاده از ­انبرک­ها به صورت دستی استخراج می­شوند.

استخراج واحد فولیکولی دارای مزایای عدم ایجاد خط (که در نتیجه باعث بهبود زمان بازسازی راحت­تر می شود) و به بیماران اجازه می­دهد که بعد از این عمل موهایشان را در بخشنده کمتر بپوشانند. [۲۱] با این وجود، این روش ممکن است منجر به ایجاد خال­های هیپوپیگمنت در ناحیه بخشنده شود. همچنین ممکن است باعث افزایش برش مقطع عرضی فولیکول­ها شود (که باعث کاهش قابلیت بقای مو ها می­شود). از آنجایی که استخراج واحد فولیکولی برای بیمار و پزشک بسیار وقت گیر است، دستگاه­های روباتیک نیز این روش برداشت فولیکول را انجام می­دهند.

علاوه بر این، به این ترتیب هر فولیکول انفرادی استخراج شده باید با سه یا چند فولیکول همجوار دست نخورده جدا شود، بنابراین تا یک منطقه ریزش ایجاد نکند، و ریسک جمع­آوری فولیکول­ها از یک سطح بزرگ­تر که فراتر از محدوده منطقه ایمن بخشنده است افزایش می­یابد.

با گذشت زمان، از آنجا که موهای حاشیه فراتر از ناحیه بخشنده­ی ایمن از بین می­روند، ممکن است جای زخم­های خال­خال ممکن است دیده شوند و فولیکول­های پیوند شده که از این از منطقه حاشیه برداشته شده­اند ممکن است ناپدید شوند.

ایجاد و تشریح پیوند­ها (پیوند واحد فولیکولی)

پس از هر روش برداشت (اگر چه به میزان بسیار پایین با استخراج واحد فولیکولی)، واحدهای فولیکول به دست آمده باید با استفاده از تیغه برش تحت تصویر میکروسکوپی قرار بگیرند.

در پیوند واحد فولیکول، فقط فولیکول­های موی جدا شده در خوشه­های طبیعی خود موها ۱-۴ (یا بیشتر) پیوند داده می­شوند، نه پیوند­های بزرگ که شامل چندین (۳ یا بیشتر) واحدهای فولیکولی است. واحد فولیکولی متوسط ​​معمولی حاوی حدود ۳-۲ مو است.

پیوند­های حاصل باید یک شکل گلابی داشته باشند که در آن اپیدرم به طور حداکثر بریده شده باشد، در حالی که بافت پوست و زیر پوستی اطراف فولیکول شکافته و قسمت پایین­تر باقی می­ماند.

مطلوب­ترین شکل میکروپیوند اغلب پس از عمل جراحی نوار فولیکولی به دست می­آید، اما به ندرت از استخراج واحد فولیکولی به­دست می­آید. پوشش نرم که بافت سالم اطراف آنرا ارائه می­دهد، موجب به حداکثر رساندن بقای پیوند با به حداقل رساندن خشک شدن در طول نگهداری قبل از تزریق و آسیب مکانیکی به فولیکول از دست زدن به آن است. [۲۲]

مراحب انجام روش FIT

انتخاب محلول مناسب ذخیره­سازی به طور فزآینده­ای با اهمیت شده است زیرا جراحی­های بزرگ­تر که شامل پیوند­های کوچک­تر است بیشتر معمول شده است و زمان خروج از بدن افزایش یافته است. نشان داده شده است که بقای پیوند­­ک­های پیوند شده در حدود ۱٪ در هر ساعت خروج از بدن کاهش می­یابد. [۲۳] عواملی که تاثیر منفی در طی این دوره زمانی طولانی بین برداشت و کاشت دارند شامل هیپوکسمی ناشی از ایسکمی[۱] و تخریب آدنوزین­تری­فسفات و همچنین آسیب ایسکمی-رپرفیوژن[۲] است. سه دسته از محیط­های ذخیره­سازی (به عنوان مثال، مایعات وریدی، محیط­های کشت، محلول­های نگهداری بافت­های هیپوترمی) به کاهش تغییرات خارج از بدن در pH، تعادل اسمزی، قابلیت­های آنتی­اکسیدانی و حمایت از مواد مغذی فولیکول­ها کمک می­کنند. این روش همچینین مناسب ترین روش برای کاشت مو در نواحی سوختگی می باشد.

[۱] – در اصطلاح پزشکی به کم ‌رسیدن خون، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن گفته‌می‌شود.

[۲] – جریان مجدد خون در بافت­های دچار ایسکمی، و به دلیل تولید رادیکال­های آزاد آسیب بیشتری به بافت مربوطه وارد می­کند.

 اکنون حتما با این همه تعریف از انقلابی بودن این روش و بزرگ خواندن آن فکر میکنید پس بخش بد ماجرا کجاست. وب سایت های بسیار زیادی هستند که به حمایت کامل از روش سنتی FUT پرداخته یا از خود روش های عجیب و غریب کاشت مو ابداع کرده اند( HRT و SUT ). یکی از دلایل پیدایش این روش ها عدم توانایی و تبحر جراحان این کلینیک های نوظهور در انجام روش نوین FIT می باشد.

بهترین کلینیک کاشت مو در تهران

مهمترین بخش جراحی کاشت موی شما انتخاب یک جراح کاشت مو باتجربه می باشد. واقعا ناامید کننده است که برخی از افراد به جراحی کاشت مو به عنوان یک معامله و دادوستد نگاه می کنند. هرچه ازران تر بهتر!!! بنابر این انتخاب بهترین کلینیک پوست و مو مسئله بسیار مهمی است.

کلینیک هایی که روش های غیر استاندارد کاشت مو را تبلیغ می کنند و از هر راهی برای جذب متقاضیان کاشت مو دریغ نمی کنند، چیزی به جز منافع مالی خود را در نظر ندارند. آن ها با صرف هزینه بسیار و استخدام افراد ساده و تکنسین کاشت مو خواندن آنان اقدام به تاسیس کلینیک های متعدد کاشت مو کرده و متاسفانه بدون آگاهی از مسایل مربوط به ریزش مو و مباحث تخصصی پوست و مو اقدام به کاشت مو می نمایند.

جالب اینجاست کل پروسه کاشت مو بدون حضور پزشک متخصص و از ابتدا تا انتها توسط افراد غیرحرفه ای انجام می شود. برخی شرکت های سودجو هم به تازگی ظهور کرده اند که با فروش دستگاه های کاشت مو به این کلینیک ها و تشویق افراد به تاسیس کلینیک های غیرمجاز کاشت مو به آتش برپا شده دامن بیشتری می زنند.

بخش غیرقابل باور ماجرا اینجاست که برخی جراحان پلاستیک و متخصصین پوست و مو هم از این روش های غیر استاندارد کاشت مو حمایت کرده اند. آن ها نیز بدون اطلاع از مباحث پایه ای جراحی های ترمیم مو، مباحث پزشکی تخصصی مربوط به ریزش مو، و هر آنچه که یک پزشک جراح کاشت مو نیاز دارد، اقدام به کاشت مو می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *