کاشت مو

از آنجایی که آمار ریزش مو هر روزه به خاطر عوامل زیادی در حال افزایش است باید به دنبال راه حل قطعی با نتیجه ای ثابت و بلند مدت برای حل این معضل بود. کاشت مو در پنج سال گذشته به طور فزاینده ای افزایش یافته و از لحاظ اجتماعی قابل قبول است. چرا که در سطح جهانی ستاره هایی مانند وین رونی … و در ایران ستاره هایی چون احسان علیخانی ، محسن چاوشی ، یحیی گل محمدی و … از این روش برای درمان طاسی و داشتن چهره ای زیبا تر استفاده نمودند.

اولین و مهم ترین فاکتور در برقرار کردن ارتباط های اجتماعی ظاهر و چهره هر فرد در برخورد اول میباشد و داشتن موهایی پرپشت و خوش حالت پر رنگ ترین عامل زیبایی در چهره افراد است. با این حال علل متعددی باعث ریزش مو در بین مردان و زنان می شود. برای مثال در بین مردان عامل وراثت و در بین زنان مشکل فقر آهن و کم خونی ناشی از آن مهم ترین نقش را در ریزش مو ایرانی ها ایفا می کنند.

کاشت مو | پیوند مو | ترمیم مو چیست ؟

در پوست سر ایرانیان معمولا یک فرد در حدود ۱۲۰ تار مو در یک سانتیمتر مربع در سر خود دارد. ساختارمو هر انسانی ازفولیکول بوجود آمده است و همچنین درمو هرانسانی پروتئینی بنام کراتین وجود دارد که به استحکام مو سر فرد کمک می کند پروتئین بیشتردر قسمت بیرون پوست یعنی ساقه مو ودرون پوست که همان ریشه مو می باشد وجود دارد. امروزه بیشتر زنان و مردان به خصوص آقایان ریزش مو دارند. اغلب آقایان در طول زندگی خود دچار ریزش مو می شوند به طور کلی افرادی که ریزش مو دارند بطور طبیعی بیش از  ۵۰تا ۱۰۰  تار مو از دست می دهند. وافراد می توانند با کاشت مو در تهران این مشکل را بر طرف کنند.

کاشت مو یک نوع جراحی سرپایی است که مو را از قسمت های پرپشت سر موسوم به بانک مو حرکت داده و به پر کردن ناحیه ای با موهای نازک و یا بدون مو اقدام می کند.  پزشکان در سال ۱۹۵۰ این پیوند را برای اولین بار در ایالات متحده انجام داده اند، اما تکنیک ها در سال های اخیر تغییر زیادی کرده اند. این رشته تخصصی که در ۶۰ سالگی خود بسر میبرد از سال ۱۳۵۰  وارد ایران شد. در این سالها با پبشرفت های روز افزون در بیشتر موارد نتیجه رضایت بخشی را برای افراد رقم زده است در این مقاله مجله قند پهلو سعی دارد شما را با تمامی روش های کاشت مو آشنا نماید تا در آشفته بازار تبلیغات دنیای مجازی بتوانید بهترین روش و بهترین کلینیک کاشت مو را را برای درمان طاسی یا کم پشت بودن موهای خود انتخاب نمایید

دلایل ریزش مو

بیشتر ریزش مو در مردان به دلایل ژنتیکی است بیشتر مردان درقسمت جلو و اطراف و در ناحیه شقیقه های خود دچار ریزش مو می شوند که این ریزش مو بیشتربه دلیل حساس بودن فولیکول های موها به هورمون های مردانه است، در حالیکه این هورمونها درپس سر و طرفین تاثیر آنچنانی نمی گذا رد.اما ریزش مو در بیشتر خانم ها بیشتر به دلایل خاص اتفاق می افتد ودر تمامی نقاط  سر شروع به ریزش می کند و مانند ریزش مردانه نمی باشد. ریزش مو در بیشتر خانم ها بعد از یائسگی شدت بیشتری می یابد.

روش های کاشت مو | معایب و مزایا

اگر تصمیم گرفته اید که کاشت مو داشته باشید، تصمیمی بسیار جدی گرفته اید که نباید سرسری انجام شود. برنامه ریزی برای بررسی روش های کاشت مو شاید یکی از مهمترین اهداف شما باشد. موفقیت یا شکست روش انتخابی از سوی شما و پزشکتان برای سال ها زندگی شما را تحت تاثیر می گذارد و حتی به طور بالقوه بر زندگی روزمره شما موثر است

واقعیت امر این است که به هیچ وجه نمیتوان گفت فلان روش برای همه افراد مناسب و بهترین روش کاشت مو است لذا هر فرد با توجه به اولویت ها ، میزان بانک مو و خیلی عوامل دیگر باید مورد مشاوره پزشک متخصص قرار گیرد تا با نظر وی بهترین و مناسب ترین روش برای وی انتخاب شود.

روش استخراج واحد فولیکولاری ( FUE  یا  FIT )

این روش که جدیدترین روش کاشت مو در ایران می باشد به FIT مشهور شده است. این روش از زمان معرفی خود تا کنون رفته رفته سهم زیادی از بازار جهانی را به خود اختصاص داده است و برای اولین بار بجای تمرکز روی مسائل متفرقه بر روی نحوه برداشت مو از قسمت اهدا کننده تمرکز و در همین راستا پیشرفت نموده است .

در این روش که جایگزین روش قدیمی FUT شد بجای برداشت خطی مو از پشت سر که با اسکار و خط بخیه مادام العمر همراه بود گرفت های مو (هر گرافت شامل ۲ تا ۵ تار موست) به وسیله “هولدر” یا “پانچ” با ظرافت و دقت خاصی از ناحیه اهدا کننده مو برداشته شده و در نواحی کم مو یا بی مو کاشته می شود.

روش FIT (FUE) یک روش بدون درد و بیوشی ( با بی حسی موضعی) و  بدون خونریزی (جراحتی اتفاق نمیافتد) است. از آنجایی که فرآیند انتقال مو بصورت تک تک صورت می پذیرد، امکان کاشت در نواحی کم وسعت مانند ریش و سبیل ، ابرو و مژه امکان پذیر است .

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • درد بسیار کم
 • خونریزی جزئی
 • خط رویش کاملا طبیعی (در صورت اصولی کار شدن)
 • امکان برداشت ۳۰۰۰ گرافت در یک جلسه
 • محل برداشت مو در حد یک نقطه بوده و جای زخمی باقی نخواهد ماند
 • معایب کاشت مو به روش FIT
 • هزینه بیشتر (خب مسلما هرچی پول بدی آش میخوری 😉 )
 • اگر نظارت متخصص پوست و مو حین عمل وجود نداشته باشد امکان آسیب دیدن ریشه مو وجود دارد

کاشت مو به روش FUT | پیوند واحد فولیکولار

در کاشت مو به روش FUT که قدیمی ترین روش می باشد ابتدا یک نوار باریک از پشت سر بریده می شود. سپس با استفاده از چاقو به قسمت های کوچک تقسیم شده و گرافت ها از هم جدا می شود. پس از آن برای پوشش محل برداشت پوست سر را کشیده و بخیه میزنند و پس از حدود دو هفته برای کشیدن بخیه باید به کلینیک مراجعه می شود. در این روش چگالی ناحیه اهدا کننده مو بسیار حائز اهمیت خوهد بود چرا که مانند روش FIT امکان برداشت گرافت ها بصورت تک تک وجود نخواهد داشت

 • مزایای کاشت مو به روش FUT

 • کاهش زخم در ناحیه گیرنده به دلیل برش های کوچکتر
 • تکنسین ها می توانند با استفاده از میکروسکوپ ها برای تجزیه نوار اهدا کننده بافت مو، واحدهای فولیکولی را راحت تر شناسایی و برداشت کنند
 • معایب کاشت مو به روش FUT

 • جای زخم و جوش در محل برداشت نوار اهدا کننده برای همیشه روی سر شما باقی خواهد ماند
 • این روش درمان برخلاف FIT یک عمل سرپایی نیست و نیاز به بیهوشی دارد
 • مصرف آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت در ناحیه جراحی شده ضرروی میباشد
 • خونریزی شما در این روش چندیدن برابر خواهد بود
 • تا مدتی بعد از جراحی باید مراقب باز شدن زخم در قسمت اهدا کننده باشید .

کاشت مو به روش SUT

روش SUT که بنا به گفته تعدادی از کلینیک ها روش جدیدی است و کاشت مو بوسیله ربات صورت میگیرد در سال ۱۳۸۱ وارد ایران شد . اصول کار این روش دقیقا مشابه روش FIT است با این تفاوت که به جای پانچ از دستگاه Safer برای برداشت گرافت های مو استفاده می شود.

مزایای کاشت مو به روش SUT

 • در روش کاشت موی SUT ، دقیقا مانند روش FIT  فولیکول‌های مو منتقل می‌شوند.
 • با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود
 • سرعت بالای انجام کار است

معایب کاشت مو به روش SUT

 • احتمال انتقال بیماری به‌دلیل عدم امکان استریل و ضد‌عفونی کردن تمام قسمت‌های دستگاه به‌خصوص تیوب‌های انتقال‌دهنده‌ی گرافت مو
 • ایراد آسیب جدی به نواحی گیرنده و دهنده‌ی فولیکول‌های مو

کاش مو به روش PRP

این روش کاشت مو محسوب نمی گردد و نوعی درمان به وسیله سلول های بنیادی و پلاسمای خون شخص است ؛ در این روش تار مویی در سر شما جابجا نمشود و رشد موها توسط پلاسمای جدا شده از خون شما تقویت میگردد . این درمان بوسیله ترزیق های کم عمق (۳ تا ۴ میلیمتر) و متعدد در نقاط مختلف پوست سر انجام میپذیرد . در نتیجه ی این تزریقات موهای پرز مانند موجود در پوست سر به موهای نازک بدل شده و موهای نازک به مرور زمان تقویت میشوند .

مزایای کاشت مو به روش PRP

 • نیازی به برداشت و انتقال گرافت مو نیست

معایب کاشت مو به روش PRP

 • طول درمان زیاد (حدود یکسال)
 • تزریق مداوم تا پایان دوره درمان (هر هفته)
 • این روش برای کسانی که مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت و انعقاد خون و … مناسب نمیباشد
 • این روش برای کسانی که کاملا طاس هستند مناسب نمیباشد
 • این روش برای کسانی که مدت زیادی از ریزش مویشان میگذرد مناسب نمیباشد
 • قیمت بیشتر این روش نسبت به سایر روش ها

کاشت مو زنان

امروزه کاشت مو  هم برای خانم ها و هم برای آقایان انجام می شود. می توان گفت این روش برای خانم ها تفاوت آنچنانی با مردان ندارد و برای بانوان نیز همچون مردان می باشد. البته به این نکته توجه کنید که شاید در بانوان طاسی سر همانند مردان نباشد.

زنان می توانند موهای از دست رفته خود را بازیابند. اما متاسفانه باید به این نکته اشاره کرد خانم‌هایی که دچارطاسی شده‌اند، نمی‌توانند کاشت مو انجام دهند. زیرا ریزش مو در خانم‌ها با آقایان متفاوت است، در بیشتر زنان این ریزش مو در همه قسمت های سر اتفاق می افتد و موهای همه قسمت‌های سرشان به ‌صورت یکنواخت شروع به ریزش می کند.
بنابراین اگر برای زنان کاشت مو انجام شود پزشک باید برای کاشت ازهمین موهایی که ریزش دارند استفاده کنند. این موها بعد از کاشت روند ریزش خود را طی می‌کنند. پس ازگذشت زمان و به مرورموها دیریا زود شروع به ریزش می کنند. تنها خانم‌هایی می توانند کاشت مو انجام دهند که موهای خود را به دلایلی مانند زخم، سوختگی و تصادف از دست داده‌اند، 

فرآیند رشد مو ها بعد از کاشت

فرآبند رشد مو بعد از کاشت  کاملا طبیعی خواهد بود. شما حتی می توانید بعد از کاشت مو در تهران موهای کاشته شده ای خود را بلند کنید، فر یا رنگ کنید و حالت‌های دلخواه به موهای خودتان بدهید. ویژگی مو کاشته شده مثل سایر موها هستند وشما می توانید با موی کاشته شده همانند دیگر موهای خود بر خورد کنید. موهای کاشته شده را فقط ماه اول می توانید رنگ یا فرکنید.

 

مزیت های کاشت مو

 •  فرد نیاز به برش جراحی ندارد، بنابراین خونریزی و بخیه برای فرد اتفاق نمی افتد به همین علت خط بخیه و اسکاردرسر باقی نمی ماند.
 • مو دوره ی نقاهت بسیار کوتاهتری برای فرد به همراه دارد.
 • رویش موها خیلی سریع برای فرد اتفاق می افتد، معمولاموهای کاشته شده پس از ۶الی ۹ماه به حداکثر تراکم و رشد خود می رسند.
 •  از موی طبیعی انسان استفاده می شود.
 • بعد از کاشت مو شما می توانید موها را به فرم دلخواه درآورید، و موها بعد از کاش قابلیت شستشو، فرم دهی و رنگ کردن دارند.

سن مناسب کاشت مو

انجام کاشت مو مناسب هر سنی نیست و درهر سنی برای فرد انجام نمی شود. معمولا سن مناسب برای کاشت مو بالای ۲۵سال می باشد. زیرا آقایان درسنین ۱۸ تا ۲۵ کاندید مناسبی برای انجام  کاشت مو نیستند. میزان ریزش موی آنها مشخص نمی باشد. به عنوان مثال اگر یک فرد جوان موها ی کم پشتی در ناحیه پیشانی خود داشته باشند در یک جلسه پیوند مو یک خط رویش موی جدید که نسبت به قبل پرترو پایین تر است برای فرد ایجاد می شود.

این عمل رضایت فرد را به همراه دارد. اما این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعد از مدتی موها از جای دیگر ریزش پیدا می کند. بنابراین برای انجام کاشت مو بهتر است بعد از سن ۲۵ یا حتی برخی از پزشکان معتقدند بهتر است شما در ۲۷ سالگی کاشت مو انجام دهید.

عوارض جانبی کاشت مو

ممکن است برای فرد عوارضی درپی داشته باشد که البته این عوارض برای فرد موقتی هستند. این عوارض بعد از مدتی از بین می‌روند و جای نگرانی نیست.کم پشتی مو یکی از متداول‌ترین عوارض بعد ازانجام کاشت مو در افراد است که به صورت قطعات طاسی بر روی سر ظاهر می‌شود. از دیگر عوارض کاشت مو که می توان به آن اشاره کرد سکسکه ‌های بعد ازعمل است که به ندرت برای برخی از افراد اتفاق می افتد.

پیوند از موی فرد دیگری برای شما امکان پذیر نیست زیرا به دلیل عدم تطابق بافتی های بدن هر فرد و تفاوت سیستم ایمنی بین انسان ها ممکن است استفاده ازموهای شخص دیگر این موها پس زده شوند و به اصطلاح دیگر موهای پیوند زده نگیرد

کاشت مو ارزان از تبلیغاتی است که در چند سال اخیر بسیار به چشم می خورد. در ابتدا باید به این نکته توجه کنید که شما قصد دارید آن را انجام دهید به چه قیمت آن را قبول کنیم. مراقب کلینیک های که تبلیغات زیادی در مورد کاشت مو انجام می دهند باشید. زیرا مطمئن باشید که هر چقدر از قیمت کاشت مو کم شود از کیفت کار کلینک ها هم کاسته می شود، ممکن است با تراکم پایین برای شما انجام شود.

نکاتی که باید قبل از کاشت مو به آنها توجه کنید

 • روش کاشت مو
 • هزینه
 • مدت زمان و تعداد جلسات لازم
 • نمونه کار کلینیک
 • کاشت مو خود را نزد پزشک متخصص انجام دهید.

هزینه کاشت مو

قبل از انجام کاشت مو در تهران، شیراز و همه شهر های ایران بیشتر افراد به دنبال هزینه کاشت مو می باشند. در این باره باید گفت که قیمت واحد و دقیقی برای کاشت مو وجود ندارد. چرا که عوامل بسیاری می تواند درتعیین قیمت تاثیر بگذارد. به طور کلی هزینه برای بیشتر بیماران متفاوت است. زیرا هزینه کاشت مو در تهران معمولا برحسب تعداد پیوندهای مورد نیاز فرد، مقدار تراکم مو بعد از کاشت بستگی دارد. لازم به ذکر است مهمترین چیز درتعیین هزینه کاشت مو تعداد گرافت استفاده شده در است.

کاشت با روش fit از روشهای کاشت مو است که به صورت گرافت های تکی انجام می شود. این روش بیشتر درمطب خود پزشک انجام می شود. از انجا که پزشکان نمی توانند در مطب ها جراحی انجام دهند از این روش استفاده می کنند. این روش که از کاشت موهای قدیمی است تراکم بسیار کمی دارد. اما جدیدترین روش کاشت مو که جزء روشهای گران قیمت می باشد در واقع قطعی ترین روش برای کاشت مو می باشد، که تنها درجلسه ی یک روزه و با تراکم بالا انجام می شود. کاشت مو به روش bht یا همان روش برداشت مو از بدن فرد است که موی مورد نیاز در این روش از بدن فرد تهیه می شوداین کشت مو برای افرادی مفید است که بانک مو ضعیفی دارند.

در سالهای اخیر افراد زیادی از روش های کاشت مو استفاده می کنند و کاشت مو دربین مردان افزایش قابل توجهی داشته است. برای اینکه افراد از نتیجه عمل خود رضایت کامل داشته باشند، افراد تصمیم میگیرند از بهترین روش برای رفع ریزش موی خود استفاده کنند. اما متاسفانه افراد زیادی هم هستند که قادر نیستند هزینه ی برخی از روشها را پرداخت کنند و تصور می کنند می توانند با انجام کاشت مو ارزان به نتیجه ی دلخواه خود برسند. در برخی مواقع کاشت مو ارزان می تواند برای فرد مشکلات به وجود آورد و یا اینکه تراکم کمی برای موهای فرد ایجاد کند. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که ارزان بودن  همیشه برای شما مشکل ساز نیست.

کاشت مو ارزان

درهنگام مراجعه به کلینیک هایی که هزینه پایین تری دریافت می کنند احتیاط لازم را داشته باشید. چون در برخی موارد مشکلات زیادی برای فرد به وجود می آورد و شما به نتایج دلخواه دست پیدا نکنید. و شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید تا مشکل به وجود آمده بر طرف شود. خطرات کاشت درکلینیک های غیر مجاز درحدی خواهد بود که مجبور می شود هزینه ی چند برابری برای رفع این مشکل پرداخت کنید.

همانطور که دربالا گفته شد اگر این عمل در مراکز مجاز انجام شود برای شما مشکلی ایجاد نخواهد شد. اما در زمانی که که شما درانتخاب کلینک دقت نکنید و تنها به دلیل ارزان بودن به کلینک غیرمعتبر مراجعه کنید، قطعا مشکلات زیادی برای شما ایجاد خواهد شد. یکی از خطراتی که ممکن است فرد به آن دچار شود عفونت وانتقال بیماری های مختلف است بنابراین عفونت  یکی از مهمترین خطرات این کار است که شما با مراجعه به مراکز غیر مجاز دچار آن خواهید شد.

یکی دیگر از مشکلات کاشت مو ارزان دراین است که این کار توسط متخصصان کم تجربه انجام می شود که این امرباعث غیر طبیعی شدن خط رویش موها در افراد خواهد شد و شما به احتمال زیاد از نتیجه کار خود رضایت نخواهید داشت.

کاشت مو اقساطی

امروزه مراکز زیادی کاشت مو انجام می دهند. با این وجود ممکن است بسیاری از آن ها تخصص ومهارت های لازم برای  انجام این عمل را نداشته باشند و همین امرموجب کاهش تعداد مراجعین آنها شده و در نتیجه این کلینیک ها با پیشنهاد قیمت های گزاف و به صورت نقدی کمبود مشتری خود را جبران می کنند.

در مقابل اینگونه مراکز گونه دیگر از مراکز معتبر و کلینیک های تخصصی پوست و مو نیز  وجود دارد که  به دلیل تجربه بالا و تعداد زیاد متقاضیان مراجعه کننده امکانات بیشتر به بیماران خود ارائه می دهند و پیشنهاد های قیمتی و شیوه های پرداخت متفاوتی برای بیماران خود دارند. یکی از پیشنهادات پرداخت که برخی کلینیک ها می دهند کاشت مو اقساطی است. این شیوه یکی از شرایط پرداخت ویژه برای افراد است که بدون شک متقاضیان زیادی را جلب خواهد کرد. بیماران با مراجعه به این کلینیک ها می توانند ، تقاضای پرداخت اقساطی را مطرح نموده و از مزایای آن بهره مند شوند.

هزینه ی عمل زیبایی کاشت مو بالا است به همین دلیل ، برخی مراکز و کلینیک های زیبایی به منظور راحتی بیشتر افرادی که توان پرداخت نقدی ندارند می توانند از پرداخت اقساطی بهره مند شوند. این کار باعث می شود افراد برای پرداخت هزینه های خود طی چند مرحله این کار انجام دهند و هزینه ی عمل درطی چند دوره انجام شود. از این جهت فرد بدون نگرانی هزینه کاشت مو  این عمل را انجام می دهد. جهت استفاده از شرایط اقساطی و اطلاع از شرایط آن بهتر است به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید و از شرایط پرداخت اطلاع پیدا کنید.