سن مناسب کاشت مو

سن کاشت مو یکی از الویت ها و شرایطی که برای کاشت مو الزامی است طبق نظر بیشتر  کارشناسان و پزشکان سن کاشت مو ۲۳ سال به بالا می باشد .اما باید به این نکته اشاره کرد که شرایط کاشت مو تنها به  سن مربوط نمی شود و پزشک شما با توجه به تغییرات ژنتیکی بدن فرد اقدام به کاشت مو می کند.  کاشت مو مختص سنین بالا نمی باشد و اگر فردی شرایط کاشت مو را دارا باشد می تواند کاشت مو انجام دهد.

سن کاشت مو

همان گونه که می دانید الگوی رشد مو در زنان و مردان با یکدیگر متفاوت  می باشد به همین دلیل ریزش موی سر آن ها نیز با یکدیکر متفاوت خواهد بود. همین امر باعث شده است که دارو درمانی در زنان برای جلوگیری از ریزش مو و همچنین رویش دوباره مو بیشتر از مردان تاثیر گذار باشد بنابراین کاشت مو سر به خانم ها خیلی توصیه نمی شود.

موی سردرمردان بیشتر از ناحیه وسط سر دچار ریزش می شوند اما در ریزش مو زنان در قسمت های مختلف سر اتفاق می افتد. کاشت مو برای  زنانی که از ناحیه وسط سر دچار ریزش مو می شوند، امکان پذیر است.البته شانس دارو درمانی در زنانی که دچار کچلی شده اند، بیشتر از مردان است.

سن مناسب کاشت مو

بیشتر متخصصان کاشت مو معتقد هستند  که سن مناسب کاشت مواز  ۴۰  سالگی به بالا است. چون طاسی در این سن شکل گرفته است،و بیمار می‌تواند بهترین روش کاشت مو را انتخاب کنید. از طرفی اگر کاشت مو در سن مناسب انجام  نشود وموهای فرد  در حال ریزش مداوم و پیشرونده باشد، در نهایت نتیجه کاشت مو رضایت بخش نخواهد بود. این مشکل بیشتر برای متقاضیان جوانی اتفاق می افتد که  کاشت مورا در سن پایین انجام می دهد.

موی کاشته شده در افراد جوان در ابتدا پرپشت و متراکم رشد می‌کند، اما موی اطراف آنها به مرور نازک‌تر و کم‌پشت‌تر می‌شود. به همین دلیل کاشت مو برای آقایان جوان توصیه نمی‌شود.

سن کاشت مو
سن کاشت مو

نکته  دیگری که متخصص کاشت مو درباره مناسب بودن شرایط بیمار برای درمان کاشت مو بررسی می کند . سابقه خانوادگی بیمار به منظور تعیین الگوی طاسی است. جراح زمان مناسب برای کاشت مو را با توجه به این ارزیابی تعیین می‌کند.

چرا سن کاشت مو برای کاشت مهم است ؟

اگر افراد در سن مناسب برای کاشت مو اقدام به انجام  کاشت نکنند، به دلایل زیر ممکن است  به مشکل بربخورد که در این جا به برخی از انها اشاره شده است.

  • زیر سن ۲۵ سالگی  مدل ریزش مو، حجم و تعداد موهای از دست رفته فرد  قابل مشخص نمی باشد به همین دلیل کاشت مو در این سن مشکل خواهد بود مگر در شرایط خاص که پزشک آن را توصیه می کند.
  • اگر سن کاشت مو برای فرد در نظر گرفته نشود و کاشت در سنین پایین انجام شود.  شاید در سنین بالاتر فرد از آن ناراضی بوده و مدل موی خود را دوست نداشته باشد.
  • کاشت مو اگر زیر سن مناسب صورت بگیرد در سنین بالاتر نیز باید تکرار گردد تا دوره درمانی کامل شود.

سن کاشت مو درزنان

زنان امروزه به سلامت و ظاهر خود بیشتر توجه می کنند . تغذیه خوب ، ورزش به طور منظم ، آزمایشات منظم فیزیکی همه از عواملی است که  نشان می دهد زنان به  سلامت و حفظ ظاهر خود توجه دارند  . ریزش مو کاهش دهنده زیبایی است و به طور فزاینده برای زنانی که در مورد ظاهر خود حساس هستند غیر قابل قبول است .

 

تشخیص سن مناسب کاشت مو در زنان بیشتر به شرایط بیمار و نظر پزشک بستگی دارد. پس بنابراین می توان گفت که در مورد پیوند موی خانم ها مسئله سن کاشت مو خیلی  مطرح نیست.

سن مناسب کاشت مو آقایان

معمولا  سن کاشت مو در آقایان در سنین بین  ۱۸ تا ۲۵ سال مناسب نمی باشد مگردر موارد خاص که  با نظر پزشک کاشت موبرای این افراد انجام می شود. زیرا در این سن میزان ریزش موی فعلی آنها مشخص نیست و پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد. به عنوان مثال اگریک فرد جوان با موی کم پشت در ناحیه پیشانی بنا به درخواست خود فرد اقدام به کاشت مو کند و یک خط رویش موی جدید پرتر، ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ، ولی این رضایت موقتی خواهد بود .

زیرا با پیشرفت طبیعی ریزش مو میزان طاسی او تا حدی گسترش یافته و موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. این افراد بهتر است از داروهای ضد ریزش مو، و مزوتراپی استفاده نموده و در سال های بعدی و در سن مناسب برای کاشت مو اقدام کنند.

آیا ۵۰ سالگی سن مناسب کاشت مو است؟

سن مناسب برای کاشت مو فقط به بالای  ۲۵سال ختم نمی شود و افراد بالای ۵۰ سال نیز می توانند امیدوار باشند که با کاشت موی خود می توانند نتیجه قابل قبول و خوبی از این شیوه دریافت نمایند.

البته در  افراد بالای ۵۰ سال روش کاشت موها متفاوت می باشد زیرا نمی توان موهای این افراد را همانند موهای جوانان بیست ساله کاشته شود  پس باید به این نکته توجه نمود که این افراد حجم مو کمتری نیاز دارند. در این افراد بازسازی موها راحت تر می باشد زیرا چهره آن ها جا افتاده تر می باشد و می توانند مناسب با چهره شان کاشت را انجام دهند.

در این سن کاشت مو بیشتر برای زیبایی ظاهری متناسب با سن افراد انجام می شود همچنین باید به این نکته نیزاشاره کرد که افراد بالای ۵۰ سال به دلیل استفاده از داروهای متفاوت برای بیماری هایی که دارا می باشند باید پزشک خود را مطلع سازند زیرا ممکن است انجام کاشت در سن بالاتر برای آن ها خطرناک باشد و دچار مشکل گردند.

به عنوان مثال در افرادی که دچار بیماری قلبی می باشند کاشت مو باید در چند جلسه برای فرد صورت گیرد تا به آن ها فشار جدی وارد نگردد و در آرامش و بدون استرس باشند.

ریزش مو

ریزش مو یکی از فراگیرترین مشکلاتی است که بخصوص در آقایان عمدتا

کاشت مو در زنان
کاشت مو در زنان

به دلیل عوامل آندروژنتیک یا همان هورمونی و ارثی اتفاق می افتد. شاید گاهی متوجه شده اید با شانه زدن موها یا با دست کشیدن به آن تعداد قابل توجهی از موهای شما کف دستتان افتاده که یعنی دچار ریزش شده اند. در اینگونه موارد شما با دیدن همچین صحنه ای و چهره خود در آینه احساس اضطراب ناشی از ریزش مو و کچلی در آینده را خواهید داشت. بهترین راه برای درمان طاسی و کم مویی کاشت مو میباشد. صحبت های زیادی راجع به سن مناسب کاشت مو شنیده می شود، در این مقاله سعی شده توضیحاتی راجع به تصمیم گیری در رابطه با این مسئله به شما ارائه شود.

 

اغلب تصور می شود ریزش مو فقط در افراد پیر وسن بالا رخ می دهد اما باید گفت برخلاف این ریزش مو در جوانان نیز اتفاق می افتد حتی افرادی که ۲۱سال بیشتر سن ندارند. چون به طور کلی ریزش مو تا قبل از آن غیر قابل باور است و برای افراد ۱۵ تا ۲۰ ساله شوکه کننده خواهد بود.

آشنایی با کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی سر پایی است که در آن تیم تخصصی کاشت مو ،فولیکول های مو را از نواحی پشت سر و کناره های آن استخراج کرده و آن را در قسمت بالای سر و نواحی تاج آن منتقل و اصطلاحا می کارند.

موهای کاشته شده پس از مدتی رشد خواهند کرد و کاملا ماهیت موی طبیعی خود شخص را از نظر رنگ ، رشد و حالت دارا  می باشند. لذا بطور معمول در آرایشگاه ها کوتاه شده و شستشو می شوند همچنین چون این این مو ها فاقد گیرنده هورمون های مردانه هستند هرگز دچار ریزش ارثی نمی شوند و تا آخر عمر بر سر شحص باقی می مانند.

پس از ابداع کاشت مو به روش غیر جراحی و  غیر تهاجمی و ساده تر و مشاهده آثار و نتایج کاشت های صورت گرفته. همچنین تبلیغات وسیع تلویزیونی و مطبوعاتی موجی از تقاضا در بین علاقه مندان جهت انجام کاشت مو ایجاد شد . به دنبال این تقاضا ،مراکز و پزشکان متعددی به این رشته تخصصی گرایش پیدا کردند که همه روزه بر این علاقه مندی از هر دو طرف افزوده می شود.

مناسب ترین سن کاشت مو  ؟

  • کاشت مو در سنین پایین

وقتی شما در اوایل جوانی و در سن ۲۰ سالگی می باشید، تشخیص الگوی ریزش مویی که ممکن است برای شما در آینده رخ دهد، برای متخصص پوست و مو سخت می باشد. به عنوان مثال اگر جراح تصمیم بگیرد مقدار بیشتری فولیکول موی مقاوم در برابر ریزش مو در قسمت جلوی سر شما کاشت کند، ممکن است در آینده ناحیه عقب تر آن دچار ریزش شود که ظاهر بسیار بدتری را ایجاد می کند.

  • کاشت مو در سنین جوانی

اگر شما در سنین جوانی و کمتر از سن ریزش کامل مو اقدام به کاشت مو کنید، نتیجه آن بسیار زشت و بدریخت خواهد بود. شما موهای مقاوم در برابر ریزش را در ناحیه ای کاشت کرده اید که ممکن است در آینده اطراف آن دچار ریزش مو شود، در نتیجه جزیره های سرگردانی از موهای کاشته شده در سر خود دارید که از هم جدا می باشند.پس می توان نتیجه گرفت این سن مناسب کاشت مو این دوره نمی باشد.

در سنین نزدیک به ۳۰ سالگی متخصص پوست و مو خیلی راحت تر می تواند الگوی طاسی شما را تشخیص دهد، در نتیجه تصمیم صحیح تری برای نحوه کاشت موی شما بگیرد. هرچه تشخیص الگوی طاسی توسط متخصص و جراح کاشت مو صحیح تر باشد، موهای شما طبیعی تر و کاشت موی شما موفق تر خواهد بود.

نکاتی مهم در نتخاب سن مناسب کاشت مو

مهمترین نکته ای که به آن اشاره هم کردیم این است که شما منبع نامحدودی از بانک مو در پشت سر خود ندارید. اگر شما در سنین بسیار پایین اقدام به کاشت مو کنید و دوباره دچار ریزش مو شوید، در این صورت منبع مناسب و کافی دیگری برای اقدام مجدد وجود ندارد. به همین دلیل نتیجه کاشت مو در عمل نا موفق بوده و ظاهر شما باز دلخواه شما نخواهد بود. در واقع بانک موی شما مقدار بسیار کمی مو نسبت که کل موهای شما دارد که می توان آن ها را برای کاشت مو انتخاب کرد.

این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هر سنی که عمل کاشت مو انجام شود بعد از آن موها دچار ریزش می شود. نگران نباشید ! این ریزش ها کاملا طبیعی بوده و بخشی از مراحل بازیابی مو بعد از کاشت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *