دارو های بعد از کاشت مو

بر خلاف تبلیغات و بازار گرمی های فراوان برای داروهای بعد کاشت مو استفاده میشود باید گفت تنها دو دارو، مینوکسیدیل و فیناستراید، از اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان ریزش مو تایید شده­ اند. تحقیقات بالینی فعال به طور مداوم برای جستجوی داروهایی که از این­ها بسیار موثرتر هستند، با شرکت­های داروسازی مشتاق انجام شده است تا محصولی را وارد بازار کنند که بیش از ۵۰ میلیون آمریکایی ممکن است در انتظار آن باشند.

تاثیر ماینوکسیدیل بر موهای کاشته شده

تاثیر ماینوکسیدیل بر موهای کاشته شده
تاثیر ماینوکسیدیل بر موهای کاشته شده

ماینوکسیدیل(Rogaine) یک مایع است که به طور مستقیم به ناحیه­ های پوستی که تحت ریزش مو قرار دارد اعمال می­شود. ماینوکسیدیل در ابتدا برای درمان پرفشاری شدید خون استفاده می­شد. ماینوکسیدیل پیشرفت ریزش مو را کاهش می­دهد و موجب رشد مجدد موهای نازک ناحیه پشتی پوست سر در ۲۵ تا ۴۰ درصد مردان می­شود. هر دو غلظت ۲٪ (در فرم عمومی در دسترس است) و ۵٪ (به عنوان مثال، روگین[۱] پرقدرت) در دسترس است. هر دو دارو دارای کمی اثرات نامطلوب هستند: شایع ترین اختلالات تپش قلب و سردرد می­باشد. در زنان، غلظت ۲٪ میزان پاسخ مشابهی با مردان دارد، که کمک می­کند ۲۰-۴۰٪ از زنان موهای خود را حفظ ­کنند و گاهی اوقات به رشد مجدد مو دست می­یابند.

 

برای تاثیر بهتر ماینوکسیدیل بر مو های ماشته شده باید دو بار در روز استفاده شود. مانند فیناستراید، ماینوکسیدیل باید به طور مداوم برای حفظ رشد مو استفاده شود. در غیر این صورت، با پایان مصرف دارو، بیشتر موهای تقویت شده از بین می­روند. مکانیسم دقیق عمل منوکسیدیل ناشناخته است، اما ممکن است از طریق افرایش موضعی عروق، طولانی شدن فاز آناژن (رشد) فولیکول مو یا فعالیت غیر­اختصاصی در محل­های اتصال­دهنده­ی دی­هیدروتستوسترون (DHT) در پیاز مو اثر بخشی ایجاد کند.

بعضی از پزشکان توصیه می­کنند استفاده از ماینوکسیدیل پس از کاشت مو انجام شود. اعمال دارو به مناطق پیوندی یک بار در روز می­تواند فاصله بین عمل و رشد مو را از ۴ ماه به کمتر از ۳ ماه کوتاه کند.

استفاده از فیناستراید بعد از کاشت مو

فیناستراید (Propecia) در درمان الگوی ریزش موی مردانه، از منوکسیدیل موثرتر است. این مهار­کننده­ی ۵-آلفا ردوکتاز تبدیل تستوسترون به DHT را متوقف می­کند، عقیده بر این است که هورمون مسئولیت بیشتری در نازک کردن و ریزش موی سر در الگوی ریزش مردانه دارد. فیناستراید ۱ میلی­گرم خوراکی یک بار در روز در تقریبا دو سوم مردان موثر است. مزایای اصلی فیناستراید کاهش و گاهی اوقات از بین بردن ریزش مو و حتی رشد مجدد موها، عمدتا در نیمه پشت سر است.

مزایای متعددی از مصرف فیناستراید در افرادی که تحت عمل پیوند مو هستند به­دست آمده است. اول، فیناستراید به طور بالقوه نیاز به روش­های دیگر را کاهش می­دهد، توزیع مو در ناحیه پیشین و وسط سر (مناطقی که به دارو پاسخ نمی­دهند) را افزایش می­دهد، دوم، با به حداقل رساندن و حتی معکوس کردن فرایند نازک ­شدن موها در ناحیه پشتی سر (از جمله موهای نوار بخشنده در پشت سر)، فیناستراید می­تواند تراکم موهای پیوند را افزایش دهد، در نتیجه نتایج جراحی را بهبود می­بخشد. اگر چه غیر معمول است، اما عوارض جانبی می­تواند رخ دهد و شامل کمتر از ۲٪ کاهش میل جنسی و عملکرد جنسی است.

روش درمان جدید برای دریافت تاییدیه­ی FDA سطح پایین لیزر نور درمانی است. این درمان که بطور ضعف درک شده است شامل استفاده چند بار در هفته از دستگاه لیزر برای “تحریک” رشد موهای نازک موجود است. مشخص نیست که آیا این تکنیک مزایای برابری با مینوکسیدیل یا فیناستراید را دارد، اما به نظر می رسد که بسیار ارزشمند است، به خصوص کاهش در ریزش مو. در حالی که استفاده از نور درمانی در سطح پایین می­تواند استعداد مو را در هر دوی مردان و زنان افزایش دهد، هر گونه پیشرفت زیبایی شناختی در زنان بیشتر از مردان محسوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *