مراقبت های بعد از کاشت مو

قرار دادن فولیکول مو گام نهایی در عمل پیوند مو است. یک عمل جراحی ۲۲۰۰ واحد فولیکولی معمولاً با یک جراح و ۸ دستیار ۵ ساعت طول می­کشد. پس از آن، بیماران می­توانند باند­ها را باز کنند. برای جلوگیری از تورم پری­اوربیتال که بعضی اوقات از آماس خط جلویی مو که به سمت پایین می­روند، یک نوار الاستیک در بین پیشانی بیمار قرار می­گیرد. این نوار تا ۳ روز آینده پوشیده می­شود و به راحتی با پوشیدن کلاه بیس بال پنهان می­شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو

یک روز بعد از عمل، بیماران معمولاً برای شستن مو و بازرسی به دفتر مراجعه می­کنند. گاهی”پرش” پیوندک می­تواند در این زمان به محل دریافت کننده بازگردانده شود. در روز ۳ بعد از عمل، بیماران می­توانند سر خود را به آرامی با شامپو و آب شستشو دهند. بخیه­ها معمولاً در روزهای ۱۰ تا ۱۲ بعد از عمل خارج می­شوند. در این زمان، تمام پوسته پوسته شدن­ها (معمولاً با روش پیوند واحد فولیکولی به حداقل می­رسد) باید از بین برود و پوست سر معمولی به نظر می­رسد به جز التهاب اندکی که ممکن است در منطقه گیرنده وجود داشته باشد. بیماران می­توانند از اسپری مرطوب کننده حاوی مس به نام گرافت­سیت برای تسریع رفع پوسته­ها استفاده کنند. داروهای پس از عمل در صورت لزوم شامل سفالکسین ۵۰۰ میلی­گرم برای ۳ روز، پردنیزون ۵۰ میلی­گرم برای ۳ روز، و ایبوپروفن یا استامینوفن با کدئین برای ۳ روز، است. برای اکثر بیماران درد خفیفی وجود دارد و ایبوپروفن کافی است.

در بسیاری از عمل­ها پس از جراحی از پانسمان متراکم استفاده می­کنند تا التهاب موضعی را کاهش داده و خطر دفع پیوند را کاهش دهد. قبل از قرار دادن این پانسمان، جراحان باید یک پماد آنتی­بیوتیک موضعی، پانسمان غیر چسبنده، پانسمان کرلیکس و پانسمان برای ایجاد یک پانسمان کلاه مانند استفاده کنند. زمانی که به بیمار دستورالعمل­های مربوط به مراقبت از پوست سر داده می­شود باید ذکر شود که این پانسمان یک روز بعد از عمل باید حذف ­شود.

کورتیکواستروئید­ها ممکن است به صورت خوراکی (تا ۶۰ میلی­گرم) با کاهش دوز برای کم کردن ورم بعد از عمل جراحی و درد ناحیه­ای تجویز شوند. اگر یک خط وریدی ایجاد شود، ممکن است دگزامتازون در دوزهایی به میزان ۱۲ میلی­گرم در طول این عمل داده شود. بعضی از جراحان همچنین تریامسینولون استونوئید موضعی ۵/۲ میلی­گرم­/ میلی­لیتر در بیوپیواکین ۵/۰%  را برای لبه پایینی زخم محل بخشنده یا محل دریافت­کننده تجویز می­کنند تا ورم بعد از عمل به حداقل برسد. [۲۶]

مصرف  دارو بعد از کاشت مو

بیماران ممکن است پس از عمل در ناحیه­ی زخم لبه­ی محل بخشنده درد را تجربه کنند. به طور معمول، این خیل کم است و فقط یک شب طول می­کشد. با این حال، به دلیل این ناراحتی ممکن است بدلیل آماس محل بخیه­ ها باشد، برخی از بیماران ممکن است نیاز به داروهای بعد از کاشت مو  داشته باشند، به خصوص اگر درد بیش از یک یا دو روز (نادر) ادامه یابد. به طور کلی، استامینوفن با کدئین، هیدروکودون بی­تارتارت ۵ میلی­گرم­/­استامینوفن ۵۰۰ میلی­گرم (Vicodin)، یا اکسی­کوردون ۵ میلی­گرم­/ استامینوفن ۳۲۵ میلی­گرم (Percocet) برای کاهش ناراحتی و ماینوکسیدول پس از عمل کافی هستند.

انجام فعالیت بعد از کاشت مو

پس از انجام این عمل، بیماران باید در ۴۸ ساعت اول از اعمال فشار اجتناب کنند. پس از این، ورزش سبک، مانند دو و گلف، می­تواند از سر گرفته شود. در روز پنجم بعد از عمل، هنگامی که فولیکول­های پیوندی شبکه مویرگی خود را برقرار کردند، هیچ محدودیتی برای بیمار به جز شنا کردن با غوطه­ور کردن سر وجود ندارد، که آن هم باید تا روز ۷ بعد از عمل جراحی انجام شود.

نظارت بلند مدت

به بیماران توصیه می­کنند که بیش از ۸۰٪ موهای پیوند شده ۱۴ تا ۲۱ روز بعد از عمل می­ریزند. با ،کاشت مو به روش FIT بیست درصد موها می­توانند رشد کنند. موهای پیوندی ۳-۴ ماه بعد دوباره ظاهر می­ شوند و در طول عمر بیمار با نرخ تقریبی ۵/۰ اینچ در ماه رشد می­ کنند. برای کوتاه کردن این فاصله­ی رشد مو تا ۱۰ هفته، به بیماران دستور می­دهند برای ۳ ماه اول مینوکسیدیل را روزانه مصرف کنند.

تقریبا ۵۰٪ از بیماران تصمیم به انجام مرحله دوم پیوند مو را دارند. این عمل را می­توان خیلی زود ۵ ماه پس از اولین عمل انجام داد. رایج­ترین دلایل برای بیمارانی که مایل به انجام عمل دوم هستند، افزایش تراکم موها و پوشش دادن مناطق بیشتری است که  در عمل اولیه پوشش داده نشده است. بعضی بیماران گاهی چند سال بعد برای یک عمل اضافی مراجعه می­کنند و یا برای پر کردن مناطقی که موها ریزش کرده­اند مراجعه می­کنند. با استفاده از عمل­های اضافی، اولین محل بخشنده تقریباً همیشه محل بخشنده برای عمل است و در نتیجه یک خط برش ادامه می­یابد و جای زخم کمتری ایجاد می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *